Cumhuriyetin Savcıları mı?

​     Dikkat ettiniz mi bilmem bürokratik unvanlardan bir tek savcılarda "Cumhuriyet" nitelemesi vardır. Bu hususun açıklaması kaynaklarda genelde şu şekilde geçer; Atatürk tarafından hukuk reformu yapmakla görevlendirilen Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt (Bakanlığı:1924-1930), Cumhuriyet Savcısı unvanının isim babasıdır. Ata'nın huzurunda hukuk reformu hakkında görüşme yapılırken Bozkurt'a sorulur: Neden sadece savcılara Cumhuriyet Savcısı denilir? Cumhuriyet Başbakanı, Cumhuriyet Müsteşarı, Cumhuriyet Valisi, Cumhuriyet Büyükelçisi olmuyor da, Neden Cumhuriyet Savcısı? Savcılara neden bu imtiyaz? Atatürk, Bozkurt'a ne diyorsun? diye sorar. Bozkurt'un cevabı çok net olur: "Çünkü öyle zaman olur ki, cumhuriyeti korumak için başbakandan, bakandan, müsteşardan, validen, büyükelçiden bile hesap sormak gerekebilir. İşte o hesabı soracak olan Cumhuriyet Savcısı'dır."

     Bozkurt'un şu sözü de savcıların omzundaki yükün ağırlığını ortaya koymaktadır: "Cumhuriyet savcıları; Meriç kıyılarında çalışan Türk köylüsünün kaybolan sabanlarından tutunuz da, bu yurtta yaşayanların uğrayacakları en ufak bir haksızlıktan, hatta Bingöl dağlarının ıssız kuytularında nafakalarını bekleyen öksüzlerin gözyaşlarından siz sorumlusunuz."

       Heyhat! Nereden nereye, neye niyet neye kısmet… O noktadan bugün "aman bana bir şey olmasın da kime ne olursa olsun" noktasına gelen, idarenin tüm haksızlık ve hukuksuzluklarına engel olmak bir tarafa ona destek olan ve beraber hareket eden, elbette çok az sayıda istisnası olmak üzere, "savcılar" topluluğuyla karşı karşıyayız, çoğunun hak etmediği cumhuriyet ise sadece isimlerinde kalmış durumda…

Telif Hakkı

© Mehmet Alkan @ tahtaPaod.com | Tüm hakları saklıdır.

BOZKURT, MİLLİ DURUŞ VE BARZANİ
LÜTFEN AKLIMIZLA ALAY ETMEYİN
 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış