ÇİN'İN EN BÜYÜK TEKNOLOJİK ŞİRKETİ ZTE,TÜRKİYE'YE DEV BİR YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİ.

​2017 Temmuz ayında Türkiye'ye yatırım yaparak NETAS isimli bilişim şirketini satın alarak adını duyuran Çin'in en büyük teknolojik şirketi ZTE orta doğu pazarına giriş yapmış oldu. 17 milyar dolar gibi dev bir bütçeye sahip olan bu şirket, Türkiye'de yeni yapılan havaalanının alt yapı teknolojik ve haberleşme sistemini kurma gibi bir çok projeyi şimdiden üstlendi.

NETAS KİMDİR?

Netaş, bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki yenilikçi ve yaratıcı çözümlerle, ulusal ve uluslararası pazarda, servis sağlayıcılara ve kurumlara uçtan uca katma değerli çözümler, sistem entegrasyonu ve teknoloji hizmetleri sunuyor. 1967'den beri sahip olduğu yetkinlik, geniş bilgi ve güçlü deneyimiyle iş verimliliğinin artışı için çalışan Netaş, bilişim teknolojileri alanındaki faaliyetlerini, ArGe biriminin katkılarıyla sürdürüyor. Netaş, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, savunma iletişim ağının modernizasyonunda da önemli bir rol oynuyor.

Netaş, Türkiye'nin ve bölgenin dijital dönüşümünde önemli bir görev üslenerek kamu, telekomünikasyon, finans ve genel sektörden önde gelen şirketlere geniş bir yelpazede hizmet veriyor. Netaş, müşterilerinin bilişim sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmesi ve teknolojiyi daha verimli kullanma ihtiyacı doğrultusunda, küresel teknoloji devleriyle stratejik iş ortaklıkları yapıyor, 200'den fazla küresel operatör için yazılım çözümleri geliştiriyor.

Türkiye'nin ilk 500 bilişim şirketi araştırmasında, 2015 satış gelirleriyle "Sistem Entegrasyonu", "Sistem Entegrasyonu - Donanım", "Sistem Entegrasyonu - Yazılım", "Ağ Donanımı", "Yazılım İhracatı" ve "Kurulum Bakım Destek Hizmetleri" kategorilerinde sistem entegratörleri arasında lider oldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türk Patent Enstitüsü tarafından 2015 yılında En İyi Çıkış Yapan 3. Firma seçildi. Netaş aynı zamanda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında, performans endeksi değerlendirmesi sonucunda "Telekomünikasyon sektöründe en başarılı ArGe Merkezi" seçildi ve ArGe Personel İstihdamı" dalında da birinci oldu.

Son 7 yılda, ciro bazında, yıllık ortalama büyüme oranı (CAGR) %25 olan Netaş; müşterilerine odak teknolojileri olan mobil geniş bant, siber güvenlik, bulut bilişim, iş uygulamaları ve büyük veri konularında çözüm sunuyor. Netaş, Asya-Pasifik ülkelerinden Bangladeş, Pakistan ve Nepal'e; Türki Cumhuriyetlerden Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan'a; Kuzey Afrika'da Tunus, Cezayir, Fas ve diğer taraftan Suudi Arabistan gibi ülkelerdeki kurumlara teknoloji danışmanlığı, satış sonrası desteği gibi uçtan uca katma değerli çözümler sunuyor.

Hisselerinin %36,95'sı Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören şirketin başlıca ortakları arasında, %48,05 payla ZTE Cooperatief U.A. ("ZTE") ve %15 payla Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı yer alıyor.

​ZTE BÜNYESİNDEKİ NETAS DUNYANİN EN BÜYÜK HAVALİMANINA TEKNOLOJİK SİSTEM VE İLETİŞİM ALT YAPISI KURACAK

Netaş, İstanbul Yeni Havalimanı'nın bilgi ve iletişim altyapısını kuracak ve işletecek

Türkiye'nin lider dijital dönüşüm şirketi Netaş, Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olan İstanbul Yeni Havalimanı'nın tüm bilgi ve iletişim altyapısını kuracak ve 5 yıl boyunca işletecek. 44 yıllık ArGe tecrübesiyle Netaş, Cisco iş birliğiyle, İstanbul Yeni Havalimanı'nda iletişimin en modern, güvenilir ve kesintisiz sağlanması için projeye özgün yazılımlar ve mobil uygulamalar da geliştirecek.

Türk mühendislerinin uzmanlığıyla operatör altyapısı kurma yetkinliğini kullanacak olan ve bu konuda Türkiye'den tek marka olan Netaş, bu projeyle havalimanın içinde yer alacak tüm işletmelere tek bir altyapı üzerinden son teknoloji sabit ve mobil telekomünikasyon hizmeti sunacak.

Türkiye'nin lider sistem entegratörü Netaş, tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı'nın tüm kablolu ve kablosuz alan ağlarının kuruluşunu ve 5 yıl boyunca işletmesini gerçekleştirecek. Cisco iş birliğiyle projeyi üstlenen Netaş, İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. (İGA) arasında imzalanan anlaşma kapsamında Netaş, İstanbul Yeni Havalimanı'nın sabit ve mobil telekomünikasyon altyapısını kuracak.

Türkiye'nin ilk özel Telekom ArGe'sine sahip Netaş, altyapısı kurma deneyimini aktaracağı bu proje ile yeni havalimanın içinde yer alacak havayolu şirketleri, restoranlar, otopark, duty free mağazaları gibi tüm işletmelere tek bir altyapı üzerinden, bir telekom operatörü gibi, sabit ve mobil telekomünikasyon hizmeti sunabilecek.

4 bine yakın çekim noktasıyla 50 bin kişiye en hızlı internet hizmeti

Proje kapsamında, 4000'e yakın çekim noktası ile terminal ve otopark alanlarına Wi-Fi kapsaması sağlayacak olan Netaş, kuracağı bilgi ve iletişim altyapısı ile olarak 50.000'e kadar ziyaretçiye kablosuz ağ hizmeti verilmesine imkân tanıyacak. Dünyanın en güncel ve en hızlı Wi-Fi teknolojisi olan "802.11ac Wave 2"nin kullanacağı proje kapsamında ziyaretçilere 2,6 Gbps'ye ulaşan hızlarda kablosuz internet erişimi sunulabilecek. Kurulacak iletişim altyapısı bina içi lokasyon hizmetleri verilmesine de olanak sağlayacak. Netaş ayrıca projeye özel mobil uygulamalar, çeşitli yazılım ve programlar da geliştirecek.

ZTE KİMDİR?

ZTE, ileri telekomünikasyon sistemleri, mobil cihazlar ve kurumsal teknoloji çözümlerini, telekom operatörleri, kamu ve özel kuruluşlar ve son kullanıcılara sağlar. ZTE, M-ICT stratejisi kapsamında müşterilerine, tümleşik telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri alanlarında uçtan uca entegre ve inovatif çözümler sunarak değer katmaya odaklıdır. Hong Kong ve Shenzhen borsalarına kote olan ZTE'nin (H hisse kodu:0763.HK / A hisse kodu: 000063.SZ) ürün ve servisleri 160'dan fazla ülkedeki 500'den fazla operatör tarafından tercih edilmektedir. Yıllık gelirinin %10'unu araştırma geliştirmeye ayıran ZTE, uluslararası standart belirleyici kurumlarda yönlendirici görev almaktadır. ZTE kurumsal sosyal sorumluluğa verdiği önem ile Birleşmiş Milletler Global Compact girişiminin de bir üyesidir. 

Türkiye'yi bilişim teknolojileri merkezi yapacak üç yatırım

Anlaşma uyarınca, Netaş ve ZTE, 2018 yılında, demiryollarına özel kablosuz geniş-bant iletişim standardı olan GSM-R alanında ortak Ar-Ge çalışması yürütecekleri bir GSM-R Mükemmeliyet Merkezi açacak.

Bunun yanı sıra Netaş, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde ZTE ürünleri için tamir, bakım ve destek hizmetleri sağlayacak. Bu iş birliğinin ZTE ürünlerinin, dolayısıyla Netaş'ın pazarını genişletirken, müşteri memnuniyetini artırması, diğer taraftan Netaş'ın gelirlerini büyütürken Türkiye'nin hizmet ihracatına da katkıda bulunması bekleniyor.

Son olarak, ZTE'nin Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Orta Asya bölgelerindeki müşteri ve çalışanlarına tüm ürün ve servis eğitimleri kurulacak olan "Netaş Akademi" üzerinden sağlanacak. Akademinin Türkiye'de bilişim profesyonellerinin yetişmesinde rol oynarken, diğer taraftan Türkiye'nin yüksek katma değerli hizmet ihracatını destekleyeceği düşünülüyor.

Başbakan Binali Yıldırım: "Türk mühendisinin akıl teriyle, Türk işçisinin alın teriyle yerli içeriği daha fazla ürünler yapma konusunda NETAŞ ve ZTE'ye inanıyoruz."

Netaş'ın 50. kuruluş yıldönümü etkinliğinde konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım şöyle konuştu: "Birinci önceliğimiz, yerli teknolojiye sahip katma değeri yüksek ürünler geliştirmek, işte Netaş ve ZTE birlikteliğinin de önemi burada ortaya çıkıyor. Çin'in önemli bilgi iletişim firması son 10 yıldır Türkiye'ye geldi, Türklerle tanıştı ve bu aşamada da Türkiye'nin bilgi iletişim, Ar-Ge konusunda en önemli firmalarından biri olan Netaş'la bir birlikteliğe gittiniz, gücünüze güç kattınız. Bundan sonra yapacağınız iş, burada Türk mühendisinin akıl teriyle, Türk işçisinin alın teriyle yerli içeriği daha fazla ürünler yapmak ve bu ürünleri Türkiye'nin dahil olduğu ve 4 saat uçuşla 56 ülkeye, 1,5 milyar nüfusa ulaşacak, yıllık 31 trilyon dolar bir varlığın, gelirin, gayrisafi hasılanın olduğu bu alanda en güzel şekilde değerlendireceksiniz. Yeni Türkiye sadece iç pazarla ekmek yediğiniz bir yer değil, bütün küresel pazara, bölgesel pazara da açılacağınız önemli bir merkez olacaktır. Bundan sonraki hedef bu olmalıdır. Bu konuda da gereken her türlü çalışmanın yapılacağından zerre kadar şüphem yoktur. Biz bu konuda hükümet olarak bugüne kadar Netaş'a ne destek verdiysek, bugün ZTE-Netaş birlikteliğine de aynı desteği vermeye devam edeceğiz" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan: "Milli ve yerli 5G konusunda Netaş ve ZTE'den çok şey bekliyoruz."

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katıldığı etkinlikte konuşma yaptı. Ahmet Arslan, teknoloji üreten toplum hayalinde önemli görevler üstlenen, bilgi ve telekomünikasyon sektörüne yön veren Netaş'ın bu yolda yarım asrı geride bırakmasının gururunu yaşadıklarını belirtti.

Arslan konuşmasına şöyle devam etti: "Türkiye'nin bilişim dünyasında yerini alması, hatta öncü ülkeler liginde yer alması için 15 yıldır önemli yatırımlar yapıldı. Adeta bilişim ve haberleşme dünyasının üzerine titrendi. Bu noktada milli ve yerli 5G konusunda ZTE'den çok şey bekliyoruz."

Müjdat Altay: Netaş bilişim teknolojilerinde yerliliğin öncü firması olmaya devam edecek

Toplantıyı "Netaş'ın kuruluşu, Türkiye'de telekomünikasyon sanayinin de ilk temel taşıdır," diyerek açan Netaş CEO'su C. Müjdat Altay, "Kurulduğumuzdan bu yana ülkemize hep en yeni bilgi ve iletişim teknolojilerini sunan şirket olduk. Bu sayede ülkemize 3 milyar doların üzerinde döviz kazandırmanın gururunu yaşadık" dedi.

"Son on yılda 10 kat büyürken, Türkiye'nin ve bölgemizin dijital dönüşümü için telekom, finans, sağlık, enerji, spor, eğitim, kamu ve savunma gibi dikeylerde akıllı çözümler uyguladık. Bugün itibarıyla Türkiye'nin lider sistem entegratörü ve yazılım ihracat şampiyonuyuz" diyen Netaş CEO'su sözlerini şöyle sürdürdü: "Netaş, 50. yılına dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden biri olan ZTE ile girdi. ZTE firmasının bu yatırımı Türkiye'ye teknoloji geliştirme amaçlı yapılmış en büyük yatırımlardan biri. İkinci 50 yılımızda da ZTE ile beraber çok daha güçlü olacağımıza ve teknoloji alanında yeni ufuklar açıp Bölgenin yüksek teknoloji merkezi olacağımıza yürekten inanıyoruz. Netaş bilişim teknolojilerinde Türkiye'nin, yerliliğin öncü firması olmaya devam edecek."

Yin Yimin: Amacımız Netaş'ı EMEA bölgesinde teknoloji üssü haline getirmek

Toplantıda konuşan ZTE Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Yin Yimin ise, "ZTE'nin Çin dışında tek seferde en büyük yatırımını Netaş ile Türkiye'ye yaptık. Amacımız Netaş ve Türkiye'yi EMEA bölgesinde bir teknoloji üssümüz haline getirmek" ifadelerini kullandı.

ZTE olarak Netaş'ın gelişimi için yatırım yapmaya devam edeceklerini söyleyen Yin, "Türkiye bilişim sektöründe hedeflenen atılımın gerçekleştirilebilmesine yönelik olarak ZTE 4.5G'nin Türkiye'de yerelleştirilmesi için patent, bilgi birikimi, tasarım ve inceleme, tedarik zinciri ve dokümantasyon desteği sağlayacağız" dedi.

Yin, Çin'in Tek Kuşak Tek Yol girişimi ile Türkiye'nin 2023 hedeflerinin paralellik taşıdığını söyleyerek, "Önümüzdeki beş yıl içinde hükümetlerimizin, müşterilerimizin ve yatırımcılarımızın desteği ile Netaş'ın değerini 1 milyar dolara ulaştıracağımıza inanıyoruz" açıklamasını yaptı.

Çok uluslu bilişim çözüm ve sistemleri üreticisi ZTE, Netaş'ın, One Equity Partners'ın yönettiği bir portföy şirketi olan OEP Turkey Tech B.V.'ye ait yüzde 48.04 hissesini geçtiğimiz 28 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla satın almıştı.


ÇİN MUHİPLER CEMİYETLERİNDEN TGB!
Parça parça

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış