ATATÜRK'Ü SÖMÜRMEK

Gazi Mustafa Kemal; şüphesiz biz Türk milletinin önderi olmayı hak etmiş, tarihin en zor dönemine varını yoğunu ortaya koyup bağımsızlığın yarattığı tüm inançla damgasını vurmuş; başta Türkiye ve dünyanın algısında silinmez bir iz bırakmıştır. Atamız Gazi Mustafa Kemal'in istiklale olan itimatı, kendi milletine duyduğu sadakat aşkı, doğduğu coğrafyadan cephe cephe yayılarak Anadolu'ya kadim bir mücadele ile intikal etmesi onu çevresindeki komutan, uzağındaki siyasi, askeri liderlerden hep bir adım önde tutmuştur. Bizler de Türk milleti olarak mevcut öncülüğün, farklılığın manasını, duruşunu idrak edip yıllar yıllar sonra bu değerin özünü korumayı, elimizden geldiğince bu değeri halka anlatmayı bir vatan vazifesi haline getirmiş bulunmaktayız..

Bizler kimiz bu arada? Öncelikle birer vatandaş. Emrine girdiğimiz kurumlar temelinde; öyle ki ekmeği, aşını kazanan vergisini ödemesiyle yurttaş niteliği kazanan insanlar. Bizler yurttaş olmanın yanında Mustafa Kemal'i savunan, savunduğu gibi onun doğruları, ilkelerini Türkiye'ye anlatmaya çalışan birer bireyiz. Elimizde Mustafa Kemal'i savunmak için bilgi ve kalemi aynı potada eriten araçlarımız yer almaktadır..

Peki, Mustafa Kemal'i anlatmak için sadece bilgi ve kaleme sahip olmamız yeterli mi? Hayır! 
Türk topraklarında bunca üstün hizmeti vermiş bir lideri anlatabilmek için evvela iyi bir tarih bilgisine mazhar olmanız lazım. Kaldı ki iyi bir tarihçi olmanız gerek. Mustafa Kemal'i salt duygusal tümcelerin başat tema oluşturduğu yüklem vurgusuyla anlatmak ancak ve ancak işe duygusal bakan kişileri etkiler. Yıllarca bunu yapanların cukkayı doldurduğu gerçeği gardırop Atatürkçülüğü çizgisinde Cumhuriyetçileri, Türkçüleri aldatmıştır. Bu tarz girişimleri menfaatinin kıyısında yüzdürenler nedense kendi neşriyatları, yayınları üzerinden okuruna, sevenine alçak ve sahtekar diyecek kadar iğrençleşmiş ve Türk insanını reva olmayacağı zemine fırlatmıştır..

Hüviyetinde tarihçi olduğu yazan onlarca gerçek profesör; Mustafa Kemal'i layıkıyla anlattığı kitaplarından hiçbir maddi beklenti içine düşmeden kitabını tanımlarken birileri sömürdükçe sömürdü bu ülkeyi. Bir tarihçi profesörün yazdığı Mustafa Kemal kitabı, kıtabın günlerce tanıtılması hakkını taşırken hiç de reklama, şaşaaya başvurulmadan ortaya konulmuş ve değerlendirilmeyi halka bırakmıştır. Ama nedense birileri muhalifliğin çakallığına kaçarak şu anda ülkemizin kutuplaştığı ortamdan faydalanıp Türk milletinin etini bir nevi yamyamlar gibi kemirdi. Mustafa Kemal Rusya'da...Mustafa Kemal Sri Lanka'da...Mustafa Kemal Uruguay'da..diye diye resmen bir kusmuğa dönüştürdü Atatürk'e duyduğu sözümona sevgiyi..

Her dönem sözde muhalefet yapıp aslında iktidarın koltuğunu koruyan, iktidara sonsuz bir gelecek sağlayan bu tarz sömürücüler; değil Mustafa Kemal'i sevdirmek, Mustafa Kemal'e dönük toprağa nefretin tohumlarını atmaktadır..

Gün gelecek Atatürk'ü sömürenlerin kazandığı tomar tomar parayı "Atatürkçülük yapıyor" diye savunanları da görecek miydik ey kuru ekmeğinin derdine düşen hakiki Atatürkçüler?

Biliyor musun?

Bu ülke bu yüzden düzelmiyor. Hırsızı tanımıyorsun ki dükkanını koruyabilesin!

Engin Yeşilyurt

"Tebriz'den Masallar: İran Türklerinden Derlenen M...
LİNÇ - 2

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış